1 Ekim 2012 Pazartesi

31 AYLIK ALTUĞ'UNUN GELİŞİMİ


Daha henüz 1 yaşındayken yapması için ısrar ettiğiniz bir şeyi 31 aylıkken yapmaması için Israr ediyor olabilirsiniz?  Hep aynı t-shirtü giymek isteyebilir. Ya da sabah kalktığı kıyafetlerle bir günü geçirmek onu mutlu ediyor olabilir. Belki de odasındaki ayıcığın hep aynı yerde durması gerekiyordur. Doğumdan itibaren bir rutin kavramı içinde büyüyen çocuk etrafında her şeyin istediği düzende devam etmesi  için savaş dahi çıkarabilir. Bu şekilde hem kendini ifade ediyor, hem de istikrardaki güvenin tadını çıkartıyordur. Ona, neden sabahları üstünü değiştirmesi gerektiğini sakin; ama karalı bir dille anlatın. Umarız yarın aynı sorunu yaşamayacaksınız.

Bizde sabah kalktığımızda günü pijamalarıyla geçirmek istediğini hep söylüyordu Altuğ. Bakıcı teyzesi öyle dediğinde tamam diyerek, evde koca günü çocuk pijamalarıyla geçirdiğinden bu durumu toparlamamız zaman alsa da zor olmadı. Altuğ'a sakin sakin anlattığımızda ilk bir itiraz etse de kabullenmesi kolay oluyor.Çok inat eden bir çocuk olmasa da istediği bir şeyde sarı inadı devreye giriyor hemencik:))

Gelişen Zaman Kavramı

3 yaşına yaklaşan bir çocuk için zaman kavramı yavaş yavaş oluşmaya başlar. 2 saat sonra dediğinizde ,’’sonra’’ yı anlar;  ama 2 saat onun için 38 gün gibi bir ifadedir. Yani sürenin uzunluğu veya kısalığı onun için net değildir henüz. 2 gün sonra yapacağınız bir ziyaret için’’yatacağız, kalkacağız, yatacağız, kalkacağız’’ gibi bir zaman tanımı oluşturabilirsiniz. Bebek tam olarak anlayamasa da böyle bir tanımlama onun hoşuna gidecektir.Ve yıllarca kullanabileceğiniz bir zaman biriminiz olur böylece…

Altuğ da yatacağız kalkacağız oyununu özellikle babası yurt dışına gittiği  yapıyoruz. Geceyi işiklar söndü, sabahı ışıklar yandı, diye ifade ediyor.

Çocuk ve Hafıza :


31 aylık bir çocuk nesneleri ve kavramları kafasında soyut olarak canlandırabilir.Zaman kavramının yerleşmeye başlamasıyla bazı şeyleri hatırlama yetisinin aynı zamana rastlaması tesadüf değildir. Dondurmacıda sütlü mü yoksa çikolatalı mı dondurma mı diye sorduğunuzda daha önce tecrübe ettiği tatları hatırlayacaktır. Çocuğun oyunlarında konsantrasyon artmıştır.3 yaşına yaklaşan bir kız çocuğu bir bebeğine bakıp, bir oyuncak mutfakla ilgilenip, bir de kitabına bakmaz. Önce  bebeğini yatırır. Üstünü örter ve ona iyi geceler diler. Sonra onu uyandırır ve gününe devam eder. Bu yap-inan oyunlarıyla çocuklar yaşamak istediklerini veya istemediklerini dışa vurarak rahatlarlar.

Altuğ da nerede ne yapıyorsa, onu asla unutmuyor.Bazen bazı şeyleri unutmadığında veya başka bir yerde karşılaştığında eşleştirdiğinde inanamıyorum.

Çocuk ve Sanat :


Bu yaşlardaki bir çocuk bir müzisyenden çok bir ressamı anımsatır. Eline kalem alınca bolca çizim yapar. Düz,eğri veya anlamsız şekiller..Bırakın çizsin, belki de henüz anlatamadıklarını kağıda döküyordur. Şayet siz oğlunuzu daha çok bir müzisyene benzetiyorsanız, ileride toplum ondan şu cümleyi duyabilir: ’’Ben kendimi bildim bileli şarkılar söylerdim’’!! Çocuğunuzu, ritmin uyum gücünden mahrum bırakmayın. Açın radyoyu ve ‘’minik dansçınızın’’ yaptıklarını izleyin. Bazı favori şarkı sözleri ağzından dökülürse onu kocaman kucaklayın.

Altuğ da boya yapmayı, özellikle parmak boyası yapmaya bayılıyor. Geçen aylarda yeğeni bizdeyken yerde döne döne dans etti. O günden beri anne müzik aç, diyor başlıyor dans etmeye. O kadar tatlı ki. O kadar çok eğleniyor ki, görülmeye değer:))

Etiket Kullanmayın :


31 Aylık bir çocuğa yönelik olarak ‘’Utangaç, yaramaz veya huysuz ‘’ gibi etiketler kullanmamaya çalışın. Çocuk, bu kelimeleri söylerken bulunduğunuz vücut dilini anlayabilir. Kendi kişiliğine yönelik böylesine bir algılama onun benlik gelişimine olumsuz yansıyacaktır. Bu tür karakter  özelliği taşıyan bir bebeğiniz varsa onun gereksinimlerini düşünerek hareket edin. Utangaç bir çocuğu 10 çocuğun arasına bırakıp lider özellikler göstermesini beklemeyin. Onu sosyal hayata ‘’ısınma hareketleriyle’’ hazırlayın. Karakterlerimizle doğarız; ama çevresel etki bu karakterleri değiştirebilir. Bunu unutmayın.

Bu konuya dikkat edeceğim. Genle de Altuğ'unun yanında konuşurken eşimle dikkat ediyoruz ama bazen Altuğ'unun söylediklerine inanamıyorum..

Kazanmasını Sağlayın :


Kendine güven sağlaması için 31 Aylık Çocuğa hayatı üzerinde karar alma yetkisi olduğunu gösterin. Her iki cevabın da sizi tatmin edeceği sorular sorun ona. Ucu açık sorular sormayın. Çünkü ucu açık sorulara verilen cevaplar %90 oranında ‘’hayır ‘’ olacaktır. Örneğin,’’bugün Ayşe’lere gideli mi’’ soru tipi yerine ‘’Yoğurt mu istersin, peynir mi’’gibi bir soru sorabilirsiniz.

Bunu başka bir yerde de okuduktan sonra bende buna dikkat ettim. Soruları bu şekilde sorduğumda aldığım cevaplarla bende aslında rahatlıyorum. Oğlum çok güzel ifade ediyor taleplerini, isteklerini..

Bilgi Hapı:

Thomas Edison lambayı icat ederken  binlerce deney yapmış ve hepsinde yanılmıştı. (Tam bir yıl boyunca) Kendisine daha sonra bu yanılan deneyleri sorulduğunda gülümsedi ve
’’Onlar başarısızlık değildi, sadece bir şeyin nasıl çalışmayacağını öğrenmek için birer fırsattı’’
dedi. ’’Minik kaşifinizin’’ başarısızlıklarını kesinlikle küçümsemeyin. Ona saygı gösterin ve özgüvenini her zaman destekleyin. Toplumumuz çocukları çok seviyor; ama saygıda biraz sorunumuz var. Onun da hakları olduğuna ve bir kişiliği olduğuna inanmalıyız. Umarız, bizim toplumumuz da bir gün çok büyük bir mucit çıkartacak. Thomas Edison’un tam 1000 adet patentli icadı var ve 1879 yılında Newyork sokakları onun lambalarıyla aydınlatıldı!2 yorum:

Duygu Erdoğan Karataş dedi ki...

31ay dolu dolu geçirdiğiniz bunca zamanı o kadar anlaşılır ve hoş bir şekilde özetlemişsiniz ki ben gerçekten okuyup bitirdiğimde keşke devamı olsaymış diye düşündüm :))
Altuğ la birlikte uzun ömürler diliyorum ...
sevgiler

Esra Ertugrul dedi ki...

Begenmenize cok sevindim. Tesekkurler:))